Menu

Rodzaje górskich butów

19 października 2020 - Obuwie
Rodzaje górskich butów

Choć świadomość tego, jak ważne są buty górskie, jest bardzo wysoka, to jednak wiedza na temat tego, jaki konkretnie rodzaj wybrać, ogranicza się tylko do podziału na damskie i męskie. Czym zatem charakteryzują się buty górskie? Jakie są ich konkretne rodzaje?

Buty podejściowe

Jeśli ktoś potrzebuje buty do chodzenia po niższych partiach szlaków, najczęściej po dolinach, gdzie teren jest dość stabilny i płaski, to takie właśnie buty sprawdzą się rewelacyjnie. Są bardzo lekkie, wygodne i elastyczne, więc świetnie dopasowują się do stopy. Jednocześnie pamiętać trzeba, że są o wiele twardsze od tradycyjnych miejskich butów.
Dużą wadą takich butów jest fakt, że sprawdzają się dobrze jedynie w czasie suchej i ciepłej pogody. Jeśli ktoś potrzebuje iść nieco wyżej w góry lub też używać ich w nieco mniej sprzyjający warunkach, mogą stać się sporym problemem.

Buty trekkingowe

Drugim, zdecydowanie najpopularniejszym modelem butów używanych w górach, są buty trekkingowe. Charakteryzują się one bardzo grubą, terenowo wykonaną podeszwą, która rewelacyjnie radzi sobie w bardzo trudnym terenie. Świetnie sprawdzi się nie tylko na płaskim żwirowym podłożu w dolinie, lecz również i na skałach, w wysoko położonych górach. Ogromną zaletą takich butów jest fakt, że w odróżnieniu od butów podejściowych, świetnie radzą sobie w dosłownie każdych warunkach. Nie straszny im ani deszcz, ani bardzo wysoka temperatura. Co bardzo istotne, są to buty chroniące kostkę, ponieważ posiadają one bardzo wysoką cholewkę, stabilizującą całą stopę i chroniąc ją na wypadek złego jej postawienia.

W przypadku butów trekkingowych bardzo często ma się również do czynienia z ich zimową wersją. Jest ona znacznie lepiej ocieplona, przez co wydaje się nieco masywniejsza. Jest także często wykonana z lepszego gatunkowo materiału, który będzie sobie lepiej radził z dużym mrozem.