Menu

Dlaczego warto mieć odpowiednie buty w góry?

12 lipca 2020 - Obuwie
Dlaczego warto mieć odpowiednie buty w góry?

Wiele się mówi o tym, że wychodząc w góry, powinno się mieć ze sobą zawsze wodę i coś do jedzenia, ponieważ dystans może zaskoczyć. To, co jeszcze trzeba mieć, wychodząc w góry, to odpowiednio dobrane buty. Dlaczego jest to jednak tak ważne? Co powoduje, że właściwie dobrane buty są kluczowe podczas przemierzania górskich szlaków?

Kwestia bezpieczeństwa

Chodząc po górskich szlakach, można z łatwością zauważyć, ze znacząco różnią się one od zwykłych miejskich tras. Nie ma tu równej nawierzchni, nie ma odprowadzania wody, czy też nawet nie ma poręczy i czegokolwiek, czego można się przytrzymać. A to oznacza, że odpowiednie buty w górach są jedynym czynnikiem, który stanowi bezpieczeństwo.
Nie tylko zapobiegają one poślizgnięciu się na śliskiej i niestabilnej skale, po której nie raz przyjdzie iść, lecz również dzięki odpowiedniej konstrukcji, zapobiegają nienaturalnemu wygięciu się stopy, co mogłoby oznaczać skręcenie kostki lub nawet złamanie.

Buty w górach a wygoda

Wiele osób rezygnuje z bezpieczeństwa w sposób zupełnie świadomy, argumentując wybranie obuwia sportowego chęcią posiadania większej wygody i komfortu podczas marszu. Bardzo szybko jednak przekonują się takie osoby, że popełniły ogromny błąd. Elastyczna i stosunkowo cienka podeszwa sportowego buta, powoduje wyczuwanie, a niekiedy nawet ból pochodzący od nawet najmniejszego kamienia. Już po kilkunastu minutach marszu w takich warunkach da mieć takich butów całkowicie dość. Odpowiednie buty w góry dzięki temu, że posiadają grubą i mocną podeszwę, zabezpieczają przed tymi wszystkimi niedogodnościami, dzięki czemu chodzenie po nawet najtrudniejszym terenie jest komfortowe i całkowicie bezpieczne dla stopy od strony zmęczenia.

Podsumowanie

Górskie buty są niezwykle potrzebne na szlaku. Nie jest to tylko kwestia bezpieczeństwa, lecz także odpowiedniej wygodny i komfortu. Nie warto eksperymentować i lepiej od razu sięgnąć po model obuwia sprawdzony i pewny.